Frukost och föredrag om hållbarhetskommunikation
Det var fantastiskt kul att se så många på plats idag på morgonen. Ämnet för dagen var “hållbarhetskommunikation – så lyckas du”, ett ämne med flera bottnar som ligger högt upp på agendan för alla företag och organisationer.
Vad fick du med dig?
Jenny Wendel, kommunikations- och varumärkesstrateg på Navigator, som specialiserat sig inom hållbarhetskommunikation, beskrev hur du undviker greenwash och gav exempel på vad som krävs för att uppnå ett hållbart varumärke. Deltagarna fick tips på:
- Hur du skapar hållbar förändring
- Vilka verktyg och redskap som behövs
- Hur du ska prioritera för att lyckas
Hör av dig om du vill veta mer eller vill ta nästa steg kring din hållbarhetskommunikation!
Relaterade inlägg
Hållbarhetsredovisning – vad är det egentligen som gäller?
I en värld där hållbarhet inte längre är ett val utan en självklarhet, kan hållbarhetsredovisningen vara ett kraftfullt verktyg – dels för att visa transparens och efterlevnad, dels för att bygga varumärke, skapa förtroende och driva affärer. På Navigator ser vi hållbarhetsredovisningen som en möjlighet att stärka förtroendet, genom att engagera, förklara och inspirera. Men vilka regler är nya och vad kommer framåt att förhålla sig till?
Vad innebär ESEF för din nästa årsredovisning?
Nu finns det en ny EU-anpassad regel om elektronisk rapportering för svenska börsnoterade bolag. Istället för en PDF ska bolagen nu skicka in årsredovisningen i XHTML-format tillsammans med bolagets XBRL-taxonomi till Finansinspektionen. Låter det krångligt? Lugn, vi försöker reda ut begreppen.
Hållbarhetskommunikation utan grönmålning
Hållbarhet har blivit en hygienfaktor i många branscher – men samtidigt ett kommunikativt minfält. Hur berättar man om sitt hållbarhetsarbete utan att trampa fel? Och hur gör man det så att det faktiskt leder till affärsnytta? Här delar vi med oss av tankar, fallgropar och råd för en hållbar kommunikation om just … hållbarhet.








